میتوان گفت که پدر علم مغناطیس و مبحث امواج الکترو مغناطیس ماکسول (Maxwell) میباشد که با 4 معادله خود این علم را پایه گذاری نمود.این معادلات پایه و اساس تمامی معادلات و دستگاه های الکترو مغناطیس را تشکیل میدهند . جیمز کلارک ماکسول (1879-1831) در سال 1864 در حضور انجمن سلطنتی انگلستان نطریه خود را مبنی بر اینکه نور و امواج الکترو مغتاطیس پدیده های یکسانی هستند ارائه کرد.همچنین پیش بینی کرد نور و اختلالات الکترو مغناطیس را میتوان به صورت امواج رونده دارای سرعت برابر توجیه کرد.

ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط مصطفي اسماعيلي در یکشنبه نهم بهمن 1390 و ساعت 12:47 |


نوسان ساز های سینوسی کاربرد گسترده ای در الکترونیک دارند.این نوسان سلز ها منبع حامل فرستنده ها را تامین می کنندوبخشی از مبدل فرکانس را در گیرنده های سوپر هیترودین تشکیل می دهند.نوسان ساز ها در پاک کردن وتولید مغناطیسی در ضبط مغناطیسی و زمانبندی پالسهای ساعت در کار های دیجیتال به کار می روند.بسیاری از وسایل اندازه گیری الکترونیکی مثل ظرفیت سنج ها نوسان ساز دارند.
نوسان ساز های سینوسی انواع مختلفی دارند اما همه آنها از دو بخش اساسی تشکیل می شوند:
بخش تعیین کننده فرکانس که ممکن است یک مدار تشدید یا یک شبکه خازن مقاومتی باشد.مدار تشدید بسته به فرکانس لازم می تواند ترکیبی از سلف و خازن فشرده طولی ازخط انتقال یا تشدید کننده حفره ای باشد.البته شبکه های خازن مقاومتی فرکانس طبیعی ندارندولی می توان از جابه جایی فاز آنها برای تعیین فرکانس نوسان استفاده کرد.
دوم بخش نگهدارنده که انرژی رابه مدار تشدید تغذیه می کند تا آن را در حالت نوسان نگه دارد.بخش نگه دارنده به یک تغذیه نیاز دارد. در بسیاری از نوسان ساز ها این قسمت قطعه ای فعال مثل یک ترانزیستور است که پالسهای منظمی را به مدار تشدید تغذیه می کند.
شکل دیگری از بخش نگهدارنده تشدید نوسان ساز یک منبع با مقاومت منفی یعنی قطعه یا مداری الکترونیکی است که افزایش ولتاز اعمال شده به آن سبب کاهش جریان آن می شود. قطعات نیمه رسانا یا مدار های متعددی وجود دارند که دارای چنین مشخصه ای هستند.


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط مصطفي اسماعيلي در یکشنبه نهم بهمن 1390 و ساعت 12:43 |
رادار


چکیده


رادار یك سیستم الكترومغناطیسی است كه برای تشخیص و تعیین موقعیت هدف بكار می رود . با رادار می توان درون محیطی را كه برای چشم ،غیر قابل نفوذ است دید مانند تاریكی ،باران،مه.برف،غبار و غیره . اما مهمترین مزیت رادار توانایی آن درتعیین فاصله یا حدود هدف می باشد .كاربرد رادارها در اهداف زمینی ، هوایی،دریایی، فضایی و هواشناسی می باشد.
امواج رادار چیزی است كه در تمام اطراف ما وجود دارد، اگر چه دیده نمی‏شود. اما مركز كنترل ترافیك فرودگاهها برای ردیابی هواپیماها چه آنها كه بر روی باند فرودگاه قرار دارند و چه آنها كه در حال پرواز هستند، از رادار استفاده می‏كنند. در برخی از كشورها پلیس از رادار برای شناسایی خودروهای با سرعت غیر مجاز استفاده می‏‏كند. ناسا از رادار برای شناسایی موقعیت كرة زمین و دیگر سیارات استفاده می‏كند، همین طور برای دنبال كردن مسیر ماهواره ‏ها و فضاپیماها و برای كمك به كشتی‏ها در دریا و مانورهای رزمی از آن استفاده می‏شود. مراكز نظامی نیز برای شناسایی دشمن و یا هدایت جنگ افزارهایشان از آن استفاده می‏كنند.
هواشناسان برای شناسایی طوفانها، تندبادهای دریایی و گردبادها از آن استفاده می‏برند. شما حتی نوعی خاص از رادار را در مدخل ورودی فروشگاهها می‏بینید كه در هنگام قرار گرفتن اشخاص در مقابلشان، درب را باز می‏كنند. بطور واضح می‏بینید كه رادار وسیله‏ ای بسیار كاربردی می‏باشد.

ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط مصطفي اسماعيلي در یکشنبه نهم بهمن 1390 و ساعت 12:39 |

آشنایی با پدیده کرونا

یکی از پدیده هایی که در ارتباط با تجهیزات برقدار از جمله خطوط انتقال فشار قوی مطرح می شود، کرونا است. میدان الکتریکی در نزدیکی ماده رسانا می تواند به حدی متمرکز شود که هوای مجاور خود را یونیزه نماید.

 این مسئله می تواند منجر به تخلیه جزئی انرژی الکتریکی شود، که به آن کرونا می گویند. عوامل مختلفی ازجمله ولتاز، شکل و قطر رسانا، ناهمواری سطح رسانا، گرد و خاک یا قطرات آب می تواند باعث ایجادگرادیان سطحی هادی شود که در نهایت باعث تشکیل کرونا خواهد شد. در حالتی که فاصله بین هادی ها کم باشد، کرونا ممکن است باعث جرقه زدن و اتصال کوتاه گردد.

بدیهی است که کرونا سبب اتلاف انرژی الکتریکی و کاهش راندمان الکتریکی خطوط انتقال می گردد. پدیده کرونا همچنین سبب تداخل در امواج رادیویی می شود.

تعریف کرونا
 
تخلیه الکتریکی ایجاد شده به علت افزایش چگالی میدان الکتریکی ،کرونا نام دارد. در حالی که این تعریف بسیار کلی است و انواع پدیده کرونا را شامل می شود.
 
ولتاژ بحرانی
 
گرادیان ولتاژی که سبب شکست الکتریکی در عایق شده و به ازای آن،عایق خاصیت دی الکتریک خود را از دست می دهد، گرادیان ولتاژ بحرانی نامیده می شود. همچنین ولتاژی را که سبب ایجاد این گرادیان بحرانی می شود ولتاژ بحرانی مینامند.
 
ولتاژ مرئی کرونا
 
هرگاه ولتاز خط به ولتاژ بحرانی برسد، یونیزاسیون در هوای مجاورسطح هادی شروع می شود. اما در این حالت پدیده کرونا قابل روئیت نمی باشد. برای مشاهده کرونا، سرعت ذرات الکترون ها در هنگام برخورد با اتم ها و مولکول ها بایدبیشتر باشید یعنی ولتاژ بالاتری نیاز است.
 
ماهیت کرونا
 
هنگامی که میدان الکتریکی سطح هادی از ولتاژ بحرانی بیشتر شده باشد، بهمن الکترونی بوجود خواهد آمد که بوجود آورنده تخلیه کرونای قابل روئیت درسطح هادی است.

همواره تعداد کمی الکترون آزاد در هوا به علت مواد رادیو اکتیو موجود در سطح زمین و اشعه کیهانی، وجود دارد. زمانی که هادی در هر نیمه از سیکل ولتاژمتناوب برقدار می شود، الکترون های هوای اطراف سطح آن بوسیله میدان الکترواستاتیک شتاب پیدا می کند.

 این الکترون ها که دارای بار منفی هستند در نیمه مثبت به طرفهادی شتاب پیدا می کنند و در نیمه منفی از آن دور می شوند. سرعت الکترون آزاد بستگی به شدت میدان الکتریکی دارد. اگر شدت میدان الکتریکی خیلی زیاد نباشد برخورد بین الکترون و مولکول هوا نظیر O2 و یا N2 نرم خواهد بود به این معنی که الکترون از مولکول هوا دور شده و به آن انرژی نمی دهد.

 به عبارت دیگر اگر شدت میدان الکتریکی از یک مقدار بحرانی معین بیشتر باشد، هر الکترون آزاد در این میدان سرعت کافی بدست می آورد به طوری که برخوردش با مولکول هوا غیر الاستیک خواهد بود و انرژی کافی بدست می آورد که به یکی از مدارهای الکترون های دو اتم موجود در هوا برخورد کند.

این پدیده یونیزاسیون نام دارد و مولکولی که این الکترون از دست می دهد تبدیل به یک یون مثبت می شود. الکترون نخستین که بیشتر سرعتش را در برخورد از دست داده والکترونی که مولکول هوا را رانده است هر دو در میدان الکتریکی شتاب می گیرند و هرکدام از آنها در برخورد بعدی توانایی یونیزه کردن یک مولکول هوا را خواهند داشت. بعد از برخورد دوم 4 الکترون به جلو می آیند و به همین ترتیب تعداد الکترون ها بعداز هر برخورد دو برابر می شود.

در تمام این مدت الکترون ها به سمت الکترود مثبت میروند و پس از برخوردهای بسیار تعدادشان بطور چشم گیری افزایش می یابد. این مسئله فرایندی است به وسیله آن بهمن الکترونی ایجاد می شود، هر بهمن با یک الکترون آزادکه در میدان الکترواستاتیک قوی قرار دارد آغاز می شود. شدت میدان الکترواستاتیک اطراف هادی همگن نیست.

ماکزیموم شدت آن در سطح هادی و میزان شدت با دور شدن از مرکزهادی کاهش می یابد. بنابراین با افزایش ولتاژ هادی در ابتدا تخلیه الکتریکی فقط درسطح بسیار نزدیک ان رخ می دهد. در نیمه مثبت ولتاژ الکترون ها به سمت هادی حرکت میکنند و هنگامیکه بهمن الکترونی ایجاد شد بطرف سطح هادی شتاب می گیرند.

در نیمه منفی، بهمن الکترونی از سطح هادی به سمت میدان ضعیف تر جاری می شود تا هنگامی که میدان آنقدر ضعیف شود که دیگر نتواند الکترون ها را شتاب دهد تا به سرع یونیزاسیون برسند. یون های مثبت باقی مانده در بهمن الکترونی به طرف الکترود مثبت حرکت میکنند. با این وجود به دلیل جرم زیادشان که 50000 برابر جرم الکترون است بسیار کندحرکت می کنند.

با داشتن بار مثبت این یون ها، الکترون جذب کرده و هرگاه یکی از آنهابتواند الکترون جذب نماید دوباره تبدیل به مولکول هوای خنثی می شود. سطح انرژی یکیون خنثی کمتر از یون مثبت مربوطه است و در نتیجه با جذب الکترون مقداری انرژی ازمولکول منتشر می شود.

انرژی آزاد شده درست به اندازه انرژی نخستین است که لازم بودبرای جدا کردن الکترون از مولکول استفاده گردد. این انرژی بصورت موج الکترومغناطیس منتشر می شود و برای مولکول های O2 و N2 در طیف نور مرئی قرار دارد.
 
بهترین زمان برای مشاهده کرونا
 
کرونا در فضای آزاد بعد از یک روز بارانی تا قبل از زمانی که سطوح برقدار خشک شده باشند قابل مشاهده است. پس از خشک شدن کرونا مشاهده نمی شود. نقاط در معرض کرونا با رطوبت خود را بهتر نشان می دهند.

 باد می تواند فعالیت کرونا راکاهش دهد. کرونا می تواند در اثر قندیل هم ایجاد شود. موتورهای الکتریکی، ژنراتورهاو تابلو های داخلی می توانند کرونای شدید تری ار وسایل خارجی پست ها ایجاد نمایند. تشکیل هوای یونیزه در فضای بسته و عدم حرکت هوا پدیده کرونا را تسریع می کند و ولتاژهایی را ایجاد می کند که در ان کرونا رخ دهد موتورها و ژنراتور ها می توانندبا توجه به وجود فن های خنک کننده شان هوایی با فشار های گوناگون ایجاد کنند.
 
آشکار شدن کرونا
 
صدای هیس مانند قابل شنیدن، ازن، اسید نیتریک (در صورت وجود رطوبت در هوا ) که بصورت گرد کدر سفید جمع می شود و نور (قوی ترین تشعشع در محدوده ماوراءبنفش و ضعیف ترین ان در ناحیه نور مرئی و مادون قرمز که می تواند با چشم غیر مسلح نیز در تاریکی با دوربین های ماوراء بنفش دیده شود) از نشانه های کرونای الکتریکی می باشند.

 تخلیه بار ناشی از بهمن الکترونی در آزمایشگاه، به سه طریق مختلف مشاهده می شود. بهترین راه تشخیص کرونای مرئی است که به صورت نور بنفش از نواحی با ولتاژاضافی ساطع می شود.
 
دومین راه شناسایی کرونای صدادار است که در حالی که شبکه موردمطالعه در ولتاژی بالاتر از آستانه کرونا باشد صدایی به صورت هیس هیس قابل شنیدن است. امواج صوتی تولید شده به وسیله اغتشاشات موجود در هوای مجاور محل تخلیه بار،به وسیله حرکت یون های مثبت به وجود می آیند.
 
سومین و مهمترین راه مشاهده از نظر ظرکت برق اثرات الکتریکی استکه منجر به اختلال رادیویی می شود. حرکت الکترون ها (بهمن الکترونی) سبب ایجادجریان الکتریکی و در نتیجه به وجود آمدن میدان مغناطیسی و الکترواستاتیکی درمجاورت ان می شود. شکل گیری سریع و انی بودن این میدان ها ولتاز فرکانس بالایی درنزدیک آنتن رادیویی القا می کند و منجر به اختلال رادیویی می شود.
 
انواع کرونا
 
سه نوع مختلف از کرونا وجود دارد که در نمونه تست EHV درآزمایشگاه مشخص می شود: تخلیه پر مانند، تخلیه قلم مویی و تخلیه تابشی.
تخلیه پرمانند، دیدنی ترین آنهاست و علت نامگذاری هم این است که به شکل پر تخلیه می شود. زمانیکه در تاریکی مشاهده شود دارای تنه متمرکزی حول هادی است که قطر این هاله نورانی بنفش رنگ از چند اینچ در ولتازهای پایین تر تا یک فوت و بیشتر در ولتازهای بالا تغییر می کند.

بروز آثار صوتی این نوع به صورت هیس هیس بوده و به راحتی توسط یک ناظر با تجربه تشخیص داده می شود. در تخلیه قلم مویی پرچمی از نور به صورت شعاعی از سطح هادی خارج می شود. طول این تخلیه ها از کمتر از یک اینچ در ولتاژ های پایینتا 1 تا 2 اینچ در ولتاژهای بالا تغییر می کند. صدای همراه با ان صدایی در پسزمینه مانند صدای سوختن است.

 تخلیه تابشی نور ضعیفی دارد که به نظر می رسد سطح هادی را در بر گرفته است ولی مانند نوع قلم مویی برجسته نیست. همچنین ممکن است در نواحی بحرانی سطح عایق ها در زمان بالا بودن رطوبت رخ دهد. معمولا صدایی با این نوع تخلیه همراه نیست.

+ نوشته شده توسط مصطفي اسماعيلي در چهارشنبه بیست و پنجم خرداد 1390 و ساعت 12:4 |
سلام خدمت دوستان
مفتخرم كه اولين تاپيك درباره ي كامپيوتر هاي جيبي رو توي اين انجمن باز مي كنم.

امروزه با اومدن محصولات HTC به بازار ايران كم و بيش با Pocket PC آشنا شديد
اما ما ميخواهيم فراتر از محصولات HTC بريم
احتمالا متوجه اين موضوع شديد كه اكثر Pocket Pc هاي موجود داراي سيستم عامل ويندوز موبايل و امكانات محدودي در مقايسه با امكانات يك ويندوز واقعي دارند
كار ويندوز موبايل به راحتي كار با ويندوز حقيقي نيست و فضاي محدودي هم در اختيار داريد
در حال حاظر بالاترين حافظه مربوط به گوشي iPhone با 32 گيگ هست
pocket Pc هايي كه شما با آن آشنايي داريد قابليت پخش همه ي فايل هاي صوتي و تصويري را ندارند و كمتر پيش آمده كه كسي يك فيلم سينمايي كامل رو با Pocket Pc خودش ببينه

اما بريم سراغ اصل مطلب
محصولات جديدي به بازارها عرضه شده اند كه متاسفانه به دليل عقب ماندگي ايران در تكنولوژي هنوز اينجا به طور عادي شناخته نشده اند
در حال حاظر اكثريت تازه با LapTop آشنا شده اند و تقريبا هر كس يك لپ تاپ براي استفاده از امكانات كامپيوتر به صورت قابل حمل تهيه كرده است

در حالي كه سال 2010 سال تبلت ناميده شده و شركت اپل هم به تازگي IPAD رو معرفي كرده و آن را انقلاب ناميده من ميخواهم شما رو با محصولات بهتري در اين رده آشنا كنم

با اين محصولات جديد كه UMPC ناميده ميشوند شما ميتوانيد تمامي قابليت هاي كامپيوتر واقعي رو در وسيله اي كمي بزرگتر از موبايل به همراه داشته باشيد

UMPC ها معمولا صفحه هاي TouchScreen بين 4 تا 7 اينچي دارند

داراي رابط هاي BlueTooth و WiFi و GPS داخلي هستند

از صفحه كليد و موس خبري نيست اما ميتوانيد از طريق پورت USB و اخيرا از طريق BlueTooth از صفحه كليد و موس قابل حمل و كوچك اكسترنال استفاده كنيد

همينطور ميتوانيد از طريق USB از DVD Writer اكسترنال و هارد اكسترنال 2.5 اينچي و WebCam و كارت TV ديجيتال استفاده كنيد

اكثرا داراي سيستم عامل هاي XP ,Vista ,Seven به صورت Optional هستند

به دليل داشتن كارت صوتي و هدفون هاي مرغوب ميتوانيد كيفيتي متفاوتي از تماشاي فيلم و موسيقي را تجربه كنيد و قابليت پخش تمامي فرمت هاي صوتي و تصويري نيز كار شما رو سيار راحت تر كرده و شما ديگه نيازي به كانورت فايل هاي تصويري نداريد
همچنين پشتيباني از زبان فارسي توسط ويندوز به شما كمك مي كنه تا فيلم هاي خارجي رو به راحتي با زيرنويس فارسي تماشا كنيد

به دليل داشتن صفحه ي عريض و CPU خوب شما ميتوانيد از اين دستگاه به عنوان كتاب خوان الكترونيكي استفاده كنيد و به راحتي به مطالعه ي Ebook هاي خودتان بپردازيد

يك نمونه ي خوب و ارزان قيمت اين محصولات Viliv S5 هست كه سخت افزار بسيار قوي و ابعادي بسيار كوچك دارد
ابعاد اين دستگاه به اندازه كوچك و خوش دست است كه به راحتي ميتوانيد آن را در جيب خود حمل كنيد

كمپاني Viliv يك كمپاني مشهور تماما كره اي در زمينه ي توليد UMPC هست كه توذيع بيشتر محصولات آن در كشور آمريكا هست
براي مثال شما ميتونيد توي سايت Amazon.com كه معتبرترين سايت فروش اينترنتي در سراسر جهان هست نام Viliv رو جستجو كنيد

تغییر اندازه داده شده به 82% (اندازه اصلی 525 x 385) - برای دیدن تصویر در اندازه واقعی کلیک کنیدتصویر


تصویر

تغییر اندازه داده شده به 72% (اندازه اصلی 600 x 859) - برای دیدن تصویر در اندازه واقعی کلیک کنیدتصویرنام مدل:
Viliv S5 Premium
Processor
Intel Atom 1.33GHz (Z520)


Storage
60GB HDD 1.8"


Communication
WLAN 802.11b/g
Bluetooth 2.0+EDR
GPS Sirf Star3

Power
(6hours movie play back)
22.9Wh

Operating System
English Windows XP Home
English Windows Vista Home Premium
English Windows 7 Starter Edition
English Windows 7 Home Premium Edition

Memory
DDR2 1.0GB

Display (Internal)
4.8" WSVGA (1024 x 600) with TouchScreen
Smart viliv virtual HAPTIC keyboard(كيبورد مجازي مخصوص شركت i (Viliv

Integrated Ports
Audio, USB, USB (link), Multi I/O for Video Out (optional cable required) and Component I/O Cable TV Out (optional cable required)

Physical Features
154(W) x 84(H) x 24.4(T) mm
6.0 x 3.3 x 0.96 inches
Premium-H: 436g with batttery / 0.96 lbs


Other
Package contains: Viliv S5, Standard Battery, Wall Charger, Pointing Pen & Hand Strap, Earphone (USB Cable not included)

Note: This item includes the full manufacturer warranty and Dynamism technical support, but does not include the Dynamism Rescue Warranty. Warranty processing is handled through our Chicago office.
لوازم پك پرميوم:
شارژر آداپتوري
هدفون با كيفيت فوق العاده بالا
كيف چرمي بسيار مرغوب
بند
قلم
كاركيت ( پايه براي استفاده در ماشين به همراه شارژر فندكي)
--------------------------------------------------------
قيمت جهاني: 599 دلار
+ نوشته شده توسط مصطفي اسماعيلي در چهارشنبه بیست و پنجم خرداد 1390 و ساعت 11:59 |
سيستم مكان ياب جهاني (Global Positioning Systems) يا GPS يك سيستم راهبري و مسيريابي ماهواره اي است كه از شبكه اي با ۲۴ ماهواره ساخته شده است.

به گزارش بخش آموزش شبكه فن آوري اطلاعات ايران ، از خبرگزاری موج، اين ماهواره ها به سفارش وزارت دفاع ايالات متحده ساخته و در مدار قرار داده شده است . اين سيستم در ابتدا براي مصارف نظامي تهيه شد ولي از سال ۱۹۸۰ استفاده ي همگاني از آن آزاد و آغاز شد.
خدمات اين مجموعه در هر شرايط آب و هوايي و در هر نقطه از كره ي زمين در تمام ساعت شبانه روز در دسترس است. پديد آوردنگان اين سيستم، هيچ حق اشتراكي براي كاربران در نظر نگرفته اند و استفاده از آن كاملا رايگان ميباشد.
GPS چگونه كار مي كند؟
ماهواره هاي اين سيستم، در مداراتي دقيق هر روز ۲ بار بدور زمين مي گردند و اطلاعاتي را به زمين مخابره مي كنند. گيرنده هاي GPS اين اطلاعات را دريافت كرده و با انجام محاسبات هندسي، محل دقيق گيرنده را روي كره ي زمين محاسبه مي كنند.
در واقع گيرنده زمان فرستاده سيگنال توسط ماهواره را با زمان دريافت آن مقايسه مي كند. از اختلاف اين دو زمان فاصله گيرنده از ماهواره تعيين مي گردد. حال اين عمل را با داده هاي دريافتي از چند ماهواره ديگر تكرار مي كند و بدين ترتيب محل دقيق گيرنده را با اختلافي ناچيز در ميبابد.
گيرنده به دريافت اطلاعات همزمان از حداقل ۳ ماهواره براي محاسبه ۲ بعدي و يافتن طول و عرض جغرافيايي، و همچنين دريافت اطلاعات حداقل ۴ ماهواره براي يافتن مختصات سه بعدي نيازمند است.
با ادامه ي دريافت اطلاعات از ماهواره ها گيرنده اقدام به محاسبه سرعت، جهت، مسيرپيموده شده، فواصل طي شده، فاصله باقي مانده تا مقصد، زمان طلوع و غروب خورشيد و بسياري اطاعات مفيد ديگر مي نمايد.
ماهواره هاي سيستم
۲۴ ماهواره ي GPS در مدارهايي بفاصله ۳۶۶۰۰ كيلومتري از سطح دريا گردش مي كنند. هر ماهواره دقيقا طي ۱۲ ساعت با سرعت ۱۱ هزار كيلومتر بر ساعت يك دور كامل بدور زمين مي گردد.
اين ماهواره ها نيروي خود را از خورشيد تامين مي كنند ولي باتري هايي نيز براي زمانهاي خورشيد گرفتگي و يا مواقعي كه در سايه ي زمين حركت مي كنند بهمراه دارند. راكتهاي كوچكي نيز ماهواره ها را در مسير درست نگاه مي دارند. به اين ماهواره ها NAVSTAR نيز گفته مي شود.
در اينجا به برخي مشخصه هاي جالب اين سيستم اشاره مي كنيم:
• اولين ماهواره GPS در سال ۱۹۷۸ در مدار زمين قرار گرفت.
• در سال ۱۹۹۴ شبكه ۲۴ عددي NAVSTAR تكميل شد.
• عمر هر ماهواره حدود ۱۰ سال است كه پس از آن جايگزين مي گردد.
• هر ماهواره حدود ۲۰۰۰ پاوند وزن دارد و درازاي باتري هاي خورشيدي آن ۵.۵ متر است.
• انرژي مصرفي هر ماهواره، كمتر از ۵۰ وات ميباشد.
گيرنده ي GPS
بسته به نوع مصرف و بودجه مي توانيد از گستره ي زيادي از گيرنده هاي GPS بهره ببريد. همچنين، بايد از در دسترس بودن نقشه ي مناسب و بروز (up-to-date) براي منطقه ي مورد استفاده تان، اطمينان حاصل كنيد.
امروزه بهاي گيرنده هاي GPS بطور چشمگيري كاهش پيدا كرده و هم اكنون در اروپا با بهايي برابر با يك گوشي متوسط موبايل نيز مي توان گيرنده GPS تهيه كرد.
امروزه در كشورهاي توسعه يافته از اين سيستم جهت كمك به راهبري خودرو، كشتي و انواع وسايل نقليه ي ديگر بهره گيري مي شود.
هر چه نقشه هاي منطقه اي كه در حافظه گيرنده بارگذاري مي شود دقيق تر باشد، سرويسهايي كه از GPS مي توان دريافت داشت نيز بهتر ميشود.
براي نمونه مي توان از GPS مسير نزديكنرين پمپ بنزين، تعميرگاه و يا ايستگاه قطار را پرسيد و مسير پيشنهادي را دنبال كرد. دقت مكانيابي اين سيستم در حد چند متر است كه بسته به كيفيت گيرنده تغيير مي كند.
از سيستم مكان ياب جهاني مي توان در كارههايي چون نقشه برداري و مساحي، پروژه هاي عمراني، كوهنوردي، كايت سواري، سفر در مناطق ناشناخته، كشتي راني و قايقراني، عمليات نجات هنگام وقوع سيل و زمينلرزه و هر فعاليت ديگر كه نيازمند محل يابي باشد، بهره برد.
+ نوشته شده توسط مصطفي اسماعيلي در چهارشنبه بیست و پنجم خرداد 1390 و ساعت 11:57 |
13 مرداد 1386, 13:03 - تعداد مشاهده: 1503

تلفن اينترنتي سرويسي است که در چند سال اخير به موازات ارائه ديگر سرويسهاي اينترنت بسيار سريع جايگاه خود را در بازار مصرف ايران تثبيت نموده و همچنان نيز به لحاظ تعداد مصرف کنندگان رو به گسترش مي باشد. با استفاده از اين سرويس مي توان تماسهاي بين المللي را با هزينه مناسب و همانند برقراري ارتباط مستفيم مخابراتي تنها با يک خط تلفن و خريد خدمات از يک سرويس دهنده تلفن اينترنتي برقرار نمود. برخي از ما هم اکنون از اين سرويس استفاده مي کنيم و برخي ديگر صرفا با تبليغات اين سرويس مواجه شده ايم.

مخصوصا اخيرا تبليغات اين سرويس که معمولا توسط شرکتهاي خدمات اينترنت ارائه مي شود در صدا وسيما هم پخش مي شود. سوال هميشگي اين بوده که دليل ارزان تر بودن نرخ مکالمه اين گونه تماسها نسبت به تلفن بين الملل که توسط مخابرات ارائه مي شود چيست؟ مقدمه و مختصر شرح فني بر يکي از پراستفاده ترين کاربردهاي اين سيستم مي تواند پاسخ ما را بدهد. در IT (فن آوري اطلاعات) به اين گونه خدمات و فن آوري آن Voice Over IP يا مختصراVOIP گفته مي شود که به معني صوت (صدا) برروي خطوط IP مي باشد. اين تکنولوژي در شبکه هاي ارتباطي و از جمله اينترنت توسط سيستمهاي سخت افزاري که VOIP Gateway ناميده مي شوند فراهم مي شود. شايد معروفترين ارائه دهنده اين تجهيزات هم Cisco باشد. پروتکل ارتباطي مورد استفاده H323 معروف بوده و نحوه برقراري ارتباط نيز همانند بقيه تماسهاي IP (عموما TCP/IP) در شبکه هاي محلي و يا جهاني مي باشد. برقراري ارتباط بين VOIP Gateway هاي مستقر در سرتاسر دنيا که منجر به ارائه جداول مسيرهاي اينترنتي (Routing Tables) مربوط به پيش شماره هر کشور مي شود، برعهده International Carriers يا اصطلاحا "اپراتورهاي بين الملل" مي باشد. به لحاظ بستر مورد نياز ارتباطي خطوط اينترنت فعلي جوابگوي يک بستر با کيفيت و مطئمن جهت برقراي ارتباطات مي باشد البته با لحاظ بعضي نکات ظريف که همان اختصاص پهناي باند به صورت تضميني مي باشد. البته اين ارتباط اينترنت توسط مشترک برقرار نمي شود بلکه توسط سرويس دهنده برقرار شده است. اين سرويس معمولا توسط کارتهاي اعتباري در اختيار مشترکين قرار مي گيرد و توسط هر نوع دستگاه تلفن که سيستم TONE را پشتيباني مي کند قابل دريافت است. با ذکر اين مقدمه مي رسيم به اصلي ترين قسمت يعني نحوه کار سيستم:
مشترک ضمن برقراري ارتباط با تلفن سرويس دهنده که همان دستگاه VOIP Gateway مي باشد، بعد از انجام مراحل واردکردن شماره کارت و تاييد وجود اعتبار شماره کشور مورد نظر خود را به سيستم مي دهد (کليه مراحل توسط گوشي و خط تلفن مشترک صورت مي گيرد). سيستم نيز با توجه به ميزان اعتبار و نرخ مکالمه آن کشور که به صورت کامل در بانک اطلاعاتي خود دارد، حد اکثر ميزان مکالمه را تعيين و مشترک را به سمت اپراتور بين الملل خود از طريق خط اينترنت هدايت مي کند. به جهت گستردگي شبکه اپراتورهاي بين الملل، معمولا اين شرکتها جهت پشتيباني تلفن اينترنتي بيشتر نقاط دنيا خدمات خود را در اختيار يکديگر قرار مي دهند و بعضا به صورت اشتراکي فعاليت مي کنند. براي مثال يک شرکت اپراتور بين الملل در آمريکاي شمالي پوشش قوي اي را ارائه مي کند و بر عکس ديگري در اروپا.

همکاري اين دو شرکت باعث فراهم آوري پوشش کامل اروپا و امريکاي شمالي خواهد بود. جالب اينک کليه اين مسيريابيها به صورت کاملا گسترده و شبيه انچه در مسيريابهاي Data وجود دارد بر اساس پيش شماره هاي مختلف تلفن تعريف مي شود. تماس مشترک توسط اپراتورهاي بين الملل يا Carrier ها به مقصد مربوطه ارسال شده و در آنجا از مسير اينترنتي خارج و مجددا بر روي خطوط مخابراتي کشور مقصد قرار مي گيرد و بدين سان ارتباط با مقصد برقرار مي گردد. بنابراين به جاي استفاده از خطوط نسبتا گرانتر مخابراتي ، قسمت اعظم مسير ارتباط توسط اينترنت که قيمت آن بسيار پايين تر است صورت مي گيرد. تنها در بخش اول يعني ارتباط مشترک تا سرويس دهنده تلفن اينترنتي خود، و بخش آخر يعني ارتباط سيستم تلفن اينترنتي در شهر مقصد با مشترک مقصد، توسط خطوط مخابراتي صورت مي گيردکه نرخ هر دو بخش ارتباط به صورت محلي محاسبه مي شود و بدين ترتيب هزينه ها تا در صد بسيار زيادي شکسته مي شوند. از لحاظ کيفيت نيز چنانچه در طول مسير اينترنتي پهناي باند تضميني و پايدار به همراه تاخير زماني کم (که معمولا برروي خطوط زميني بسيار کوتاه نيز مي باشد) فراهم گردد، به سادگي نمي توان بين اين سيستم و تلفن مخابراتي تفاوتي قائل شد. سوالي که همچنان مطرح است اين است که با وجود استفاده از چنين فن آوري اي به چه دليل نرخ مکالمه از طريق خطوط مخابرات به مقصد بعضي کشورها خصوصا کشورهاي خليج فارس رقابتي تر مي باشد. اين سوالي است که همواره مشترکين و استفاده کنندگان از اين خدمات از شرکتهاي سرويس دهنده داشته اند.

سه دليل عمده را مي تواند ذکر کرد. اول، نرخ نسبتا بالاتر ارتباطات اينترنتي در بعضي از نقاط دنيا ، دوم ممنوعيت Termination و کلا ارتباطات تلفن اينترنتي در بعضي کشورها خصوصا کشورهاي حوزه خليج فارس. و سوم ارائه يارانه(بعضا غير منطقي) بر نرخ مکالمه برخي از کشورها توسط مخابرات مي باشد. البته مورد آخر يکي از بندهايي بود که براساس آن طرح استيضاح اخير وزير ارتباطات و فناوري شکل گرفته بود. براي نمونه کشوري که درصد ارائه يارانه توسط شرکت مخابرات جهت مشترکين خود بسيار چشمگير بود، کوبا بود که باعث شده بود اپراتورهاي بين المللي خارجي به جاي استفاده از خطوط اينترنتي، تماسهاي خود به مقصد کوبا را از طريق خطوط تلفن مخابرات ايران عبور دهند! و تا 300% برابر براي خود سوددهي داشته باشند. فن آوري VOIP داراي پيچيدگيها و نکات فني ظريف بسيار زيادي است که وجود پرسنل توانمند و يا استفاده از مشاورين قوي در بدنه مخابراتي کشور را مي طلبد.
در اين مقاله فقط يکي از پر استفاده ترين سرويسهاي فن آوري VOIP مورد بررسي قرار گرفت. استفاده مهم ديگر در بين شرکتهاي چند مليتي و يا راه اندازي سيستمهاي ارتباطات PBX مي باشد که در آن شما قادريد صرف نظر از فاصله و موقعيت جغرافياي، شبکه مجازي تلفن با سيستم شماره گزاري اختصاصي راه اندازي نماييد و بدين ترتيب يکي از بزرگترين فاکتورهاي هزينه خصوصا جهت شرکتهايي که به صورت Portable فعاليت مي کنند و داراي Remote Office هاي متعدد مي باشند به ميزان قابل توجهي کاهش مي يابد.
با اين اوصاف شايد غير منتظره نبود که خبري در اين زمينه در Economist بخوانيم که کمپانيهاي بزرگ مخابراتي دنيا نيز خود را تسليم VOIP کرده اند و به جاي مقابله، از آن استفاده خواهند نمود
+ نوشته شده توسط مصطفي اسماعيلي در چهارشنبه بیست و پنجم خرداد 1390 و ساعت 11:55 |